סדנת תרגילי פנים הבאה תתקיים ביום ד , 23/10/13 בשעה 18:30 בערב בגבעתיים. ...קרא עוד
הזמנה לסדנה אישית לניקוי רעלים (דטוקס) מהגוף והנשמה - שלושה מפגשים. ...קרא עוד
סדנת קוסמטיקה טבעית, צמחית וארומתרפית נפתחת ב-27/10/13 לנוחיותכם יתקיים קורס ערב ובוקר. ...קרא עוד
קורס אירידיולוגיה (אבחון לפי קשתית העין) נפתח בחודש אוקטובר 2013. ...קרא עוד

טיפ טבעי!

מיובשים אבל בריאים - הכל על פירות יבשים
למה שלא תקרא את הטיפ הבא


להמשך קריאה >>

רישום לרשימת תפוצה

רשימת התפוצה נועדה לקבל מידע, טיפים בריאותיים ומאמרים. איננו מעבירים את פרטי המייל שלכם לאף גורם אחר

האם תוספי התזונה שאתם נוטלים בטוחים ומתאימים לכם והאם תורמים למען תזונה בריאה?

האם תוספי התזונה שאתם נוטלים בטוחים ומתאימים לכם והאם תורמים למען תזונה בריאה ?

מיכל לזרוביץ, ד"ר לנטורופתיה ורפואה טבעית, בעלת קליניקה פרטית בגבעתיים.

רוצה לדעת האם תוספי התזונה שאת/ה נוטל/ת בטוחים ומתאימים לך?  צור קשר

רבים מאתנו נוטלים תוספי תזונה ללא הבנה או התייעצות מקצועית, לעתים תוך לקיחת סיכון בריאותי.                                                                                               

תזונה בריאה

תוספי תזונה

 

מהם תוספי תזונה? תוספי תזונה הם תוספת למזון הרגיל, במטרה לספק חומרים חיוניים כגון ויטמינים, מינרלים, צמחי מרפא, חומצות שומן או חומצות אמינו, החסרים או לא מספיקים, בתזונה הרגילה שלנו.  תוספי תזונה נמכרים ללא מרשם רפואי.

תוספי תזונה (כגון ויטמינים, צמחי מרפא, אומגה 3 ועוד) עשויים להיות בעלי ערך מוסף לתזונה בריאה ולשגרה הבריאותית, יחד עם זאת חשוב וקריטי כי הבחירה בהם תהיה חכמה.
אולי לא כולם יודעים, אבל הכיתוב על תוסף התזונה ב"אישור משרד הבריאות" איננו מאשר את פעילות החומר. משמעות הכיתוב בלבד היא שהחומר איננו רעיל. כלומר משרד הבריאות בודק את רשימת המרכיבים אשר היצרן מדווח עליהם ומאשר שאינם רעילים. הוא איננו בודק, למשל, אם אותו תוסף תזונה אכן גורם לירידה בלחץ הדם.

באופן עקרוני מומלץ ביותר כי התאמה של תוספי תזונה יתבצע על ידי מטפל מוסמך כמו נטורופת/נטורופתית או על ידי רופא.

איך תבדקו אם תוסף התזונה אכן מתאים לכם?

1. חשוב לדעת האם יש מחלות ברקע –

תוסף תזונה צמחי פופולרי במיוחד הוא אכינצאה. לדוגמא, מי שנכנס לבית טבע ומחליט לרכוש אכינצאה חשוב שיקח בחשבון שאם אתה סובל למשל, ממחלה אוטואימונית כגון דלקת של בלוטת התריס או מחלקת מפרקים שגרונית (ראומטואיד ארטריטיס) כדאי שתימנע מאכינצאה. האכינצאה משפרת את תפקוד מע' החיסון ומעוררת אותה. במחלה אוטואימונית יש הפרעה של מערכת החיסון כך שמערכת החיסון עובדת ביתר ולכן  הגוף מתקיף את תאי הגוף שלו. אכינצאה יכולה להחמיר תופעה זו  בכך שמגבירה את הפעילות של מע' החיסון אצל מי שבמילא מערכת החיסון שלו עובדת ביתר.

דוגמא נוספת, מי שנוטל  תרופות להורדת לחץ דם בשל לחץ דם גבוה. אם יטול בנוסף גם תוספי תזונה מסוג אומגה 3, שמן דגים או קוהוש שחור, אזי הוא בסכנה להוריד את לחץ הדם מעבר לרמה הנדרשת.

2. יש לבדוק האם יש אינטראקציה בין תוסף התזונה לתרופות מרשם שאת נוטלת או תרופות ללא מרשם (over-the-counter=OTC).

במצב כזה כדאי גם להתייעץ עם הרופא /ה והנטורופתי/ת שלך לפני נטילת תוסף התזונה. הרופא שלך יכול ליידע אותך לגבי סיכונים ספציפיים הקשורים אלייך (למשל, אם את בהריון או לפני ניתוח).

לדוגמא, קיימים תוספי תזונה אשר מפריעים לעיתים לפעילות של תרופות וגורמים להפרעות בקרישת הדם,  לדוגמא תוסף התזונה הצמחי ג'ינקו בילובה משפיע על דילול הדם. המטופלים בתרופה לדילול דם (אספירין וקומדין, למשל) חייבים להתייעץ עם הרופא.

3. תלמד/י על תוסף התזונה שלך.

את/ה יכול/ה לשאול את הנטורופת/ית האם התוסף נחקר מבחינת יעילות ובטיחות. קיימים היום מחקרים שנעשים ע"י גורמים אובייקטיבים לגבי מוצרים שונים (לא מומלץ להסתמך רק על ההצהרות שמפרסם היצרן). בכל מקרה כדאי לקנות תוסף תזונה מחברה מוכרת וגדולה. שימי לב שעל גבי האריזה מופיע סמל GMP (תקן איכות ובטיחות).

4. לבדוק את תווית האריזה

כאשר קונים תוסף תזונה המורכב מצמחי מרפא יש לשים לב איזה חלק מהצמח מצוי בתוך התוסף.
חלקים שונים של הצמח מייצרים השפעות שונות. כאן תפקידו של המטפל/ת ליידע אותך איזה חלק של הצמח לרכוש (שורש, עלים, פרחים וכו'). כך למשל אם מטרתך לקנות תוסף תזונה צמחי הקרוי סרפד להקלה בבעיות אלרגיה או בעיות עור עדיף כי תדאגי לקנות תוסף המכיל עלי סרפד. אך אם תקני תוסף תזונה המכיל שורש סרפד הרי שמטרתו להקל על סימפטומים של פרוסטטה מוגדלת (בלוטת הערמונית)….

5. תשומת לב לתופעות לוואי

אם את/ה חש/ה בתופעות לוואי לאחר נטילת תוסף תזונה יש להפסיק את השימוש בו וליצור קשר עם המטפל/ת שלך. למרות שהרבה תוספי תזונה לא יגרמו לתופעות לוואי מזיקות, עדיין יש תוספי תזונה אשר עלולים לגרום לנזק כיליתי ובעיות במע' העיכול.

6. זמן ואופן נטילת תוספי תזונה
חשוב מאד זמן ואופן נטילת תוסף התזונה. כך למשל ויטמין E מומלץ ליטול  עם הארוחה העיקרית, מכיוון שיש צורך בשומן לקליטה טובה שלו (כי הוא מסיס בשומן). מומלץ להימנע משתיית חלב כאשר נוטלים ברזל מאחר וחלב מעכב את ספיגת הברזל. דווקא מומלץ לשתות מיץ תפוזים בזמן נטילת הברזל כי ויטמין C הקיים במיץ תפוזים משפר ספיגת הברזל. שמרו על תזונה בריאה …

רוצה לדעת האם תוספי התזונה שאת/ה נוטל/ת בטוחים ומתאימים לך?  צור קשר

 

נכתב ע"י מיכל לזרוביץ   google+

Linkedin Facebook Twitter Email Pinterest Plusoneצרו קשר עם מיכל - 054-6499302 | דוא"ל: michal@ginko-natural.com