סדנת תרגילי פנים הבאה תתקיים ביום ד , 23/10/13 בשעה 18:30 בערב בגבעתיים. ...קרא עוד
הזמנה לסדנה אישית לניקוי רעלים (דטוקס) מהגוף והנשמה - שלושה מפגשים. ...קרא עוד
סדנת קוסמטיקה טבעית, צמחית וארומתרפית נפתחת ב-27/10/13 לנוחיותכם יתקיים קורס ערב ובוקר. ...קרא עוד
קורס אירידיולוגיה (אבחון לפי קשתית העין) נפתח בחודש אוקטובר 2013. ...קרא עוד

טיפ טבעי!

מיובשים אבל בריאים - הכל על פירות יבשים
למה שלא תקרא את הטיפ הבא


להמשך קריאה >>

רישום לרשימת תפוצה

רשימת התפוצה נועדה לקבל מידע, טיפים בריאותיים ומאמרים. איננו מעבירים את פרטי המייל שלכם לאף גורם אחר

צליאק (כרסת)-המחלה בת אלף הפנים- מאכלים ללא גלוטן

סובל מצליאק ומעוניין בטיפול טבעי ונטורופתי וצריכה של מאכלים ללא גלוטן , צור קשר

מאכלים ללא גלוטן לסובלים מצליאק

מאכלים ללא גלוטן לסובלים מצליאק

צליאק (כרסת) – המחלה בת אלף הפנים

הטרנד הנוכחי הוא הקפדה על מאכלים ללא גלוטן. היא חיונית במיוחד ללוקים בצליאק ולבעלי רגישות לגלוטן .

מחלת הצליאק, המדובר בהפרעה במערכת העיכול הנפוצה במשפחות, ההפרעה היא רגישות לגלוטן ולמעשה חוסר סבילות לגלוטן. הגלוטן הוא סוג של חלבון הנמצא בדגנים מסויימים כגון: חיטה, שיפון, כוסמין ושעורה.
אצל הסובלים ממחלת צליאק, אכילת גלוטן גורמת נזק לסיסי המעי הדק. אותם הסיסים אשר אחראים לספיגה של רכיבים תזונתיים במעי לכיוון מחזור הדם.

הטיפול היחידי היכול להתמודד עם צליאק הוא בהקפדה יתרה על מאכלים ללא גלוטן. תזונה זו מונעת נזק לסיסי המעי הדק וכמובן מונעת את סיבוכי הצליאק (כמו תת תזונה ועוד). מה גם שתזונה זו עוזרת להחלמת נזקי המעי הדק הקיימים ומקלה על תסמיני והסימפטומים של הצליאק.

מהם הסימפטומים או תסמיני הצליאק?

הסיבוכים והסימפטומים שונים מאדם לאדם, ולכן גם מכנים את מחלת הצליאק "מחלה בת אלף הפנים" – נראה כאן מגוון תסמינים קליניים, החל מתסמינים הקשורים במערכת העיכול, תסמינים הקשורים במערכות גוף אחרות ואפילו כאלו שאינם סובלים כלל מתסמינים אבל נושאים את המחלה.

 • חרדה
 • דלקת פרקים
 • איבוד עצם או אוסטיאופורוזיס
 • פצעים בעיקר באזור השפתיים והפה
 • דיכאון
 • עייפות
 • חוסר פריון
 • אי סדירות במחזור החודשי
 • כאב בעצמות ובפרקים
 • תחושת נימול, עקצוץ ולעיתים הרדמות וחוסר תחושה בגפיים
 • אנמיה לא מוסברת כתוצאה ממחסור של ברזל

מחלת הצליאק שכיחה יותר אצל ילדים מאשר אצל מבוגרים ואז התסמינים הנפוצים יותר קשורים למערכת העיכול כולל נפיחות וכאב, שלשול כרוני, הקאות, עצירות, רגזנות וירידה במשקל.

מהם אותם מאכלים ללא גלוטן ?
מאכלים ללא גלוטן הם למעשה אותו המזון שאיננו כולל מזון המכיל את הדגנים הבאים: חיטה, שעורה, כוסמין ושיפון. נושא שיבולת שועל שנוי במחלוקת כי חלק מהאנשים אינם מגיבים לדגן זה וע"כ ההמלצה היום היא להימנע גם משיבולת שועל.

כמו כן אין לצרוך לחם, פסטה, דגנים (סיריאלס) ואוכל מעובד ומתועש העשויים מהדגנים שהוזכרו קודם לכן. החלופות והאלטרנטיבות לחיטה, שיפון ושעורה הם בדמות של קמח תפוחי אדמה, קמח אורז, קמח סויה, קינואה, כוסמת (לא כוסמין), שעועית ופול.
היום קל יותר למצוא מזון נטול גלוטן במרכולים וברשתות מזון שונות וכמובן תמיד תמצאו גם בחנויות טבע.
אנשים הסובלים מצליאק יכולים לאכול מזונות אשר אינם מכילים גלוטן כגון בשר, דגים, פירות וירקות. אבל צריך לראות גם את חצי הכוס המלאה. יש דגנים שניתן לאכול כגון קמח קינואה, קמח תירס, קמח אורז מלא, קמח ללא גלוטן, פריכיות אורז, פסטה תירס, פסטה קינואה, איריות אורז, איטריות אצות (קלפ), כוסמת (לא כוסמין), דורה, דוחן (מילט), אמרנט, קרקרים ללא גלוטן ועוד.

יש לשים לב כי גם בדגנים כמו דוחן, כוסמת, קינואה, וכן קטניות כגון חומוס, פול, עדשים ועוד יש לקנות באריזות עם כיתוב ברור ללא גלוטן כי יש חשש כי במזונות אלו יש ערבוב עם דגנים שכן מכילים גלוטן בזמן הטחינה או הקציר.

אנשים הסובלים מצליאק צריכים לשמור על משטר של צריכת מאכלים ללא גלוטן, אבל זה לא מספיק. יש מקורות נוספים לגלוטן. קיימים תרופות המכילות גלוטן, תוספי תזונה (כגון עשב חיטה), ויטמינים, שפתונים, גלוטן החבוי במוצרי מזון (בתוך חומרים משמרים, מייצבים אשר תורמים להסמכת המזון). כמו כן גלוטן יכול להופיע בתוך מוצרים שלכאורה אינם מכילים גלוטן, כגון מוצרים המכילים אורז או תירס והמיוצרים באותו פס ייצור של מוצרי חיטה.

 אם אתה סובל מצליאק ומרגישות לגלוטן ומעוניין בטיפול טבעי ונטורופתי , צור קשר

על מנת למנוע את "ההתנגשות" מהמקורות המוסתרים של גלוטן, חשוב כי חולי צליאק יקראו בקפידה את התווית על המזון.

מי צריך להקפיד בצריכת מאכלים ללא גלוטן ?      

צריכת מאכלים ללא גלוטן לבעלי רגישות לגלוטן

הטרנד-מאכלים ללא גלוטן

 

 


כמובן שחולי צליאק צריכים להיות במשטר של הקפדה על מאכלים ללא גלוטן. אבל גם אנשים הסובלים מתופעת רגישות לגלוטן אבל לא מוגדרים כחולי צליאק או אנשים הסובלים מתסמונת המעי הרגיז, ראומטואיד ארטריטיס וסוכרת.

נכון להיום יש מספר מחקרים קטן ביותר הבודק השפעתו של צריכת מאכלים ללא גלוטן על אנשים שלא הוגדרו כחולי צליאק. יש לציין כי בשנת 2011 ארגון ה- תזונה בארה"ב פרסם דו"ח  כי יש ראיות חלשות התומכות בתזונה נטולת גלוטן אצל אנשים הסובלים מבעיות אחרות.

אם אתה מוטרד מכך שאולי הנך סובל מתןפעת רגישות לגלוטן תתייעץ עם רופא לצורך אבחון צליאק כדי לדעת האם יש צורך לאמץ צריכת מאכלים ללא גלוטן. לקבלת הנחיות וטיפול מומלץ לגשת לנטורופת/ית ע"מ ליישם את התוכנית בצורה אופטימלית.

נכתב ע"י מיכל לזרוביץ   google+

Linkedin Facebook Twitter Email Pinterest Plusoneצרו קשר עם מיכל - 054-6499302 | דוא"ל: michal@ginko-natural.com